…drzewa…

…”Pamiętajcie o ogrodach -
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście”…

…mam wrażenie, że „Polska w ruinie” bardzo  komuś zapadła w pamięć, a słowa niestety mają moc sprawczą…im częściej jak mantrę je powtarzamy, tym bardziej realną rzeczywistością się stają…radzę wszystkim o tym pamiętać, wszak nie bez kozery na początku było słowo.

Jeśli bazujemy na słowach nienawiści, nienawiść siejemy i później zbieramy jej obrzydliwe plony. Zakładnikami tej nienawistnej mowy stajemy się nie tylko my sami, ale także świat, ożywiony i nie ożywiony, który nas otacza, w tym drzewa…

…”czyńcie sobie Ziemię poddaną…”, „…zasadziłeś możesz wyciąć…”, czy naprawdę jesteśmy tak krótkowzroczni, żeby nie wyczuwać czym po latach ta nomen omen ponoć katolicka filozofia może trącić?, a gdzie w tej agresywnej i doraźnej eksploracji św. Franciszek i jego umiłowanie Ziemi jako całego ekosystemu?, gdzie słowo Papieża jego imiennika, którego mam wrażenie świat chrześcijański traktuje jak „wypadek przy pracy” ostatniego konklawe i jego ostatnie słowo o hipokryzji wiernych i ich pasterzy, którzy mówiąc gładkie słówka robią zupełnie coś innego?, gdzie miłość i miłosierdzie? także dla zwierząt i roślin?, czy alegoryczny pokot to jest to do czego zmierzamy, co nas wabi, nakręca i podnieca?…tyle tylko, że to nie my będziemy na tle trupów zwierząt i roślin robić sobie zadowolone selfi.

Niewiele czasu zostało na opamiętanie, niekontrolowana wycinka drzew przyniesie spustoszenie, którego nie da się cofnąć, ani naprawić sadzeniem choinek.

Poza tym skoro ten, kto posadził może wyciąć, to ja się pytam, gdzie jest ten, który zasiał 200, 100, 80-cio letnie drzewa, skoro ma prawo je teraz uśmiercić, w końcu nikt chyba nie dożywa wieku Abrahama?

Czym jest katolicki Raj?…OGRODEM.. i nawet jeśli Raj owy jest rodzajem przenośni, którą Stwórca przedstawił wczesnym chrześcijanom, to uczynił to w określonym celu: chcecie mieć Raj po śmierci, stwórzcie go sobie za życia fizycznego, dbajcie o niego, troszczcie się o niego i korzystajcie z darów jakie niesie…

Szacunek do świata przyrody, to nie fanaberia, to konieczność, z roku na rok coraz bardziej pilna, chociaż mentalnym starcom i dzieciom wydawać się może przeszłością, po której choćby potop lub przyszłością, która nas nie dotyczy.

Nie moi drodzy to dzieje się tu i teraz, wszystkim nam przyjdzie zapłacić cenę za rzeź naszych drzew, z całego kraju płyną sygnały dokumentujące ludzką głupotę, zdjęcia i reportaże pokazujące, że nie wycina się tylko drzew słabych, chorych, czy zwyczajnie zagrażających życiu i zdrowiu właścicieli posesji.

Prawo powinno drzewa chronić i ściśle określać które (wiek drzewa) i w jakiej sytuacji (choroba drzewa np. drzewo usycha, stanowi zagrożenie, bo jest częściowo zniszczone przez żywioły, np. podmyte, wyrwane, niebezpiecznie przechylone nad posesją, czy drogą itd.), można wyciąć. Przepisy powinny być w tym wypadku bardzo precyzyjne i oparte na wiedzy wybitnych specjalistów, a nie specjalistów partyjnie mianowanych, którzy dla pieniędzy, jakich zapewne nie pożałowali deweloperzy a także prywatni właściciele, orzekają: tnijcie do woli.

Ustaw nie powinno pisać się szybko i na kolanie, bez konsultacji oraz opinii, bo dotyczą one wszystkich, nie tylko tych, którzy obecnie zostali powołani do rządzenia, jako reprezentacja części społeczeństwa. Ustawa nie jest od umacniania władzy, ustawa ma służyć ludziom, porządkowi, rozwijaniu kraju i uczciwemu podziałowi wspólnie wypracowanych dóbr, na które wszyscy się składamy od prawej do lewej strony światopoglądu i i sympatii politycznej.

Zastanówmy się wszyscy co jeszcze i jak wiele chcemy i możemy poświęcić dla własnego interesu, wygody, pychy, ideologii, światopoglądu, zagryzienia przeciwnika, a przede wszystkim zastanówmy się jak podziękują nam za to nasze dzieci i wnuki, jaki świat im zostawimy, jakie problemy, od których nas samych wybawi łaskawa śmierć, a z którymi im przyjdzie się borykać, oby zamiast palić znicze na naszych mogiłach, przywołując nas we wdzięcznej  pamięci, nie spuścili na te mogiły gęstego woalu pretensji i nienawiści, tak nam obecnie bliskich….germany-70567_1280

Możliwość komentowania jest wyłączona.